خبر نامه ولوله در شهر

رای شروع یا قطع اشتراکتان در خبرنامه سایت، آدرس ایمیل خود را در ذیل وارد کنید.

همزمانی محتوا

شبکه های اجتماعی

نکته ها

اعتراف امام جمعۀ موقّت بیرجند به بهائی ستیزی
 
39 سال است که جمهوری اسلامی ایران بطور سیستماتیک به بهائی ستیزی و حبس و کشتن و اخراج از کار و تحصیل بهائیان و حتّی تخریب «گلستان جاوید» [قبرستان های] آنان مشغول است. شواهد پایمال کردن حقوق بشر و حقوق شهروندی بهائیان چنان زیاد و آشکار است که علاوه بر جامعۀ جهانی بهائی منصفین غیر بهائی نیز در صدها گزارش آنها را در رسانه ها منعکس کرده اند. امّا جالب اینجاست که این بهائی ستیزی چنان گسترده است که گاه و بیگاه خود مسؤولین جمهوری اسلامی ایران نیز عمداً یا سهواً به آن اعتراف کرده اند. یکی از موارد اخیر این اعتراف مربوط به امام جمعۀ موقّتِ بیرجند حجت الاسلام حسین مختاری است.
ایشان با اشاره به دستگیری عده ای از بهائیان ساکن بیرجند که همه مورد احترام و اعتماد اهالی هستند از مسؤولین دستگیری تشکر کرده، آنها را تشویق به ادامۀ سرکوب بهائیان کرده اند. از عجایب این است که ایشان علیرغم اعتراف به تفرقه و فساد داخلی توسطِ عواملِ خودِ جمهوری اسلامی و این که بجای ترس از فسادِ خارجی باید از این فساد داخلی ترسید، بهائیان را متهم به فساد کرده است!
 
اعترافات گهربار ایشان را بدون هیچ توضیح دیگری تقدیم ملت شریف ایران می کند.
 
حامد صبوری
5 آبان 1396
ــــــــــــــــــــــــــــــ  
زمان : ۱۳۹۶/۸/۵ - ۱۴:۴۰  شناسه خبر: ۵۳۴۰۷۴
 
... ترامپ به دلیل شکست‌های پیاپی در منطقه مانند گرگ ناامید زوزه می‌کشد
 
امام جمعه موقت بیرجند ادامه داد: اگر امروز  ترامپ پشت درب‌های بسته جمهوری اسلامی ایران مانند گرگ ناامید زوزه می‌کشد به این دلیل است که آمریکا در منطقه شکست خورده است.
حجت الاسلام مختاری گفت: ملت ایران نیاز به مذاکره ذلیلانه و مذاکره‌ای که در آن منافع کشور تامین نشود و ارزش‌های انقلاب اسلامی به رسمیت شناخته نشود، ندارد.
وی عنوان کرد: ملت ایران از گرگ‌ها و کفتارهای بیرونی نمی‌ترسد بلکه باید از تفرقه و اختلافات و موریانه‌های داخلی ترسید، اگر بخواهیم کشور مستقل و قدرتمند در مسیر درست حرکت کند باید در داخل متعهد شویم.

برگرفته از: https://iranwire.com/fa/features/22566

 
حداد جونیور و نفرت از بهایی ها
«فریدالدین حدادعادل»، بزرگ‌ترین فرزند «غلامعلی حدادعادل»)رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران(، چهره خبرساز توییتر شد. او که ریيس مدرسه «فرهنگ» است، دو روزِ پیش از کاربران توییتر خواست اگر دانش‌آموز نخبه علوم انسانی که شرایط مناسب تحصیلی ندارند را می شناسند، معرفی کنند تا در مدرسه فرهنگ ثبت نام شوند. 
یک کاربر از او پرسید که این موضوع شامل مناطق محروم و بهاییان هم می شود؟ فریدالدین حدادعادل نوشت در منطقه محرومی چون سیستان شعبه داریم ولی بهایی هرگز: «این‌قدر هنوز حقیر نشدیم که به خدام ملکه سرویس بدیم! چطور بخودتون جرات پرسیدن چنین سوالی دادین؟»
او در توییت دیگری درباره علت مخالفت با پذیرش بهاییان نوشت: «کودک معصوم رشد کرد، مدرسه رفت، به دین و کشور و انقلاب لطمه زد و من و همکارانم با حسرت نگاه کنیم و غصه بخوریم!»
مخالفت با ثبت نام بهاییان، یک واکنش توییتری نیست، سابقه ای بیش از سه دهه دارد. از نخستین روزهای پس از انقلاب، اساتید بهایی جزو نخستین گروه های اخراج شده از دانشگاه ها بودند. از سال ۶۲، دانشجویان بهایی هم از تحصیل محروم شدند. این رویکرد در مصوبه بهمن ۶۹ «شورای عالی انقلاب فرهنگی» به صورت یک قانون درآمد: «در دانشگاه ها، چه در ورود و چه در حین تحصیل، چنان‎چه احراز شد بهایی هستند، از دانشگاه محروم شوند.»
بهاییان اخراج شده از دانشگاه، در سال ۶۶ موسسه آموزش عالی مجازی(BIHE) را برای آموزش جوانان بهایی راه اندازی کردند ولی حکومت جمهوری اسلامی با وجود برخورد نرم اولیه، از سال ۷۷ سیاست تندی را علیه این اقدام فرهنگی آن ها پیش گرفت. در این سال، ماموران به منزل صدها بهایی مرتبط با این موسسه حمله بردند و اقدام به بازداشت آن ها و مصادره اموال آموزشی و کمک آموزشی دانشگاه مجازی کردند. از آن دوران تاکنون، فعالیت این موسسه با محدودیت های بسیاری مواجه شده و جوانان بهایی که به دلایل اعتقادی از ورود به دانشگاه های سراسری محروم و یا اخراج می شوند، با بحران تحصیل روبه رو هستند.
از سال ۹۵، کمپین «آموزش جرم نیست» برای اطلاع رسانی درباره وضعیت بهاییان در ایران و مبارزه با تبعیض آموزشی برای آن ها تشکیل شده اما روند اخراج دانشجویان بهایی در دولت حسن روحانی نیز با تغییر خاصی مواجه نشده است. در طول پنج سال گذشته، حداقل ۳۰ دانشجوی بهایی اخراج و هزاران نفر از ورود به دانشگاه محروم شده اند.
 قبلاً شواهدی از بهائی ستیزی جمهوری اسلامی ایران در خارج از ایران علاوه بر داخل کشور تقدیم خوانندگان عزیز شد اینجا
 
اخیراً آقای احمد شهید «گزارشگر ویژهٔ سازمان ملل متّحد برای آزادی ادیان و عقاید» نیز حقایقی را دربارۀ بهائی ستیزی در یمن ارائه کرده اند که در ذیل تقدیم می گردد.
 
 
سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶
 
گزارشگر سازمان ملل: شباهت آزار بهائیان در یمن با اقدامات علیه بهائیان در ایران
 
 
احمد شهید، گزارشگر ویژهٔ سازمان ملل متّحد برای آزادی ادیان و عقاید، روز دوشنبه با انتقاد از آزار بهائیان در یمن گفته است، این حملات به اقدامات علیه بهائیان در ایران شباهت دارد.
 
به گزارش وب سایت سازمان ملل،احمد شهید تاکید کرده است: تشدید الگوی مداوم فشار بر جامعۀ بهائی در صنعاء شبیه مشقت هایی است که بهائیان در ایران متحمل می شوند.
 
این گزارشگر سازمان ملل متحد ضمن اشاره به تداوم آزار بهائیان به‌ عنوان یک اقلیت مذهبی تاکید کرده است، این آزار و اذیت‌ها شدید‌ترشده و به صورت فشار مذهبی در یمن آشکارتر شده است.
 
احمد شهید در ادامه به احضار تلفنی دست کم ۳۰ بهائی یمنی برای حضور در دادگاه توسط دادستان عمومی یمن در ۱۷ آوریل ۲۰۱۷ اشاره کرده و گفته است:دست کم ۲۵ بهائی بازداشت شده و آنها را برای انکار دیانت خود تحت فشار قرار داده‌اند.
 
در همین زمینه، جامعه بین المللی بهائیان می گوید، بهائیانی که اخیرا در یمن دستگیر شده اند، اغلب از افراد «برجستهٔ جامعه بوده و به ادارۀ امور جامعه کمک می‌کردند. »

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/02/31/1080122/%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%82%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%AB%DB%8C%D9%81-%D9%88-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86-%D8%A7%D8%AE%D8%B0-%D8%BA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D9%82%D8%AA%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7-%DA%A9%D9%86%D8%AF

 
مشروح/ آیت الله امامی‌کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:
بهائیت فرقه‌ای کثیف و آلوده است/ دولت قانون اخذ غرامت از آمریکا را مقتدرانه اجرا کند
شناسه خبر: 1080122 سرویس: سیاسی
چند شاهد از بهائی ستیزی جمهوری اسلامی ایران در خارج از ایران
 
بهائی ستیزی جمهوری اسلامی ایران عامدانه، با برنامه، سیستماتیک، و مستمر است. سال ها است که جمهوری اسلامی نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورهای جهان نیز مشغول بهائی ستیزی بوده و هست. قبلاً در سایت ولوله در شهر به عنوان نمونه دو شاهد از موارد بهائی ستیزی جمهوری اسلامی در خارج از ایران را در اینجا و اینجا ملاحظه فرمودید. اینک در زیر مورد دیگری را که اخیراً آشکارتر شده تقدیم می نماید.
 
حامد صبوری
 
11/ 2/ 1396
 
 
موج تهدید‌آمیز دستگیری‌ها در یمن - زنگ خطر
 
1اردیبهشت 1396 (21 آوریل 2017)
 
جامعۀ جهانی بهائی- نیویورک - برخی از مسئولین حکومتی در صنعا که با حملات پی در پی به بهائیان یمن، آن‌ها را برای انکار عقایدشان تحت فشار قرار می‌دهند، حکم دستگیری حداقل ۲۵بهائی را صادر کرده‌اند.
 
از جمله اتهامات بی‌پایه و مهمل وارد بر بهائیان، ابراز محبت به دیگران و حسن سلوک با هدف جذب مردم به آئین بهائی است. این اتهامات شباهت فاحشی به اتهاماتی دارد که بهائیان در ایران با آن مواجه هستند و گزارش‌ها به‌راستی حاکی از نفوذ مقامات ایران در وقایع اخیر یمن است.
 
وقایع اخیر ادامۀ موج نگران‌کنندۀ آزار و اذیت‌هایی است که جامعۀ بهائی یمن متحمل شده است. از جمله دستگیری آقای حامد بِن حیدرا (Hamed bin Haydara) در سال ۲۰۱۳و دادگاه ایشان که در حال حاضر در جریان است و همچنین دستگیری بیش از ۶۰نفر در یک گردهمایی آموزشی که نیمی از آن‌ها بهائی بودند. آقای کیوان قادری که در این جلسه دستگیر شده بود بیش از ۸ماه است که در زندان به سر می‌برد. به علاوه، چند هفته پیش، یکی از کارمندان صلیب سرخ تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی در تاریخ ۵آوریل دستگیر شد.
 
خانم بانی دوگال (Bani Dugal) نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد گفت: «ما از جامعۀ بین‌المللی تقاضا داریم که این اعمال شوم و هشدار برانگیز را که توسط برخی از مسئولین حکومتی از جمله دفتر امنیت ملی و دادستانی در یمن صورت می‌گیرد یک‌صدا محکوم کنند و توقف موج اخیر دستگیری‌ها و آزادی بهائیان زندانی را که جانشان با خطر جدی مواجه است خواستار شوند.»
 
درخواست فوری خانم دوگال این است که «نباید با سکوت خود اجازه دهیم یک جامعۀ دینی با خودکامگی و بی‌عدالتی مواجه شود.»
بهائی ستیزان جمهوری اسلامی ایران و در رأس آنها آیات عظامی که دارای مقامات حکومتی نیز هستند، در حالی که هنوز که هنوز است مشکل اختلافات و نزاع های تئوریک و عملی شیعه و سنی را حل نکرده اند و در آتش این اختلافات میلیون ها مسلمان را سوزانده و می سوزانند، بهائیان را نیز سپربلای امیال و هوی و هوس دنیوی و اختلافات فرقه ای خود قرار داده، نه تنها در ایران ایشان را از حقوق شهروندی محروم کرده اند و خون بهائیان بی گناه را ریخته اند، بلکه دیگر کشورهای مسلمان را نیز تحریک به بهائی ستیزی می کنند.
 
به عنوان مثال قبلاً کوشیدند تا حکومت مالزی را علیه بهائیان بشورانند http://velvelehdarshahr.org/node/373 که اقداماتشان برعکس نتیجه داد!
اینک نیز در خبرها دسته گل جدید آیت الله بهائی ستیز خستگی ناپذیر مکارم شیرازی منتشر شده است که سعی در تحریک کشور اندونزی به بهائی ستیزی نموده اند. و این درحالی است که دست و پا زده اند تا به مقامات وزارت امور دینی اندونزی بقبولانند که آیات عظام شیعه حقوق سنیان در ایران را رعایت می کنند و یکی از استدلال هایشان در این خصوص این است که «فرزندان یکی از علمای برجستۀ اهل سنت ایشان را عمو صدا می زنند»! برای آن که اعترافات رسمی ایشان در قانونی کردن بهائی ستیزی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را که سند و شاهدی آشکار بر عدم رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی بهائیان در جمهوری اسلامی ایران است ببینید، عین خبر مربوطه را در زیر تقدیم می کند تا دروغ و ریا و بی حیایی امثال جناب محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوّۀ قضائیه نیز که همیشه در کمیسیون و شورای حقوق بشر سازمان ملل و سایر مجامع مدعی رعایت حقوق شهروندی بهائیان هستند، آشکارتر از قبل گردد.
 
با احترام حامد صبوری
 
17 آبان 1395

 
 
کد خبر: 397816 | تاریخ مخابره :۱۳۹۵/۸/۱۳ - ۱۴:۳۷ | سرویس: مراجع و علما 2
 
 
آیت الله العظمی مکارم شیرازی؛
 
بهائیت جریانی سیاسی وابسته به رژیم صهیونیستی است
 
حوزه/ بهائیت مذهب نیست، بلکه یک جریان سیاسی وابسته به رژیم صهیونیستی می باشند که مرکز فعالیت سیاسی آنها فلسطین اشغالی است.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حضرت  آیت الله مکارم شیرازی ظهر امروز در دیدار مقامات وزارت امور دینی اندونزی اظهارداشتند: آنچه بر ضد شیعه منتشر می کنند جنبه سیاسی دارد یعنی سیاست های غربی با کمک وهابی ها وجود یک مملکت شیعه مستقل قوی را نمی توانند تحمل کنند و به همین دلیل شبهاتی که دروغ و کذب محض است را منتشر می کنند.

برگرفته از: http://snn.ir/detail/News/439762/165

 جوابیه دانشگاه مازندران تکذیب شد/ وقتی موفقیت‌ رئیس قبلی از آن رئیس جدید می‌شود!
 
فرار به جلوی دانشگاه مازندران در به رسمیت شناختن بهائیت؛
 
معاون و مدیر سابق آموزش دانشگاه مازندران، جوابیه دانشگاه مازندران که مشکل ثبت نام
را به عهده مدیریت سابق دانشگاه می دانست، تکذیب کردند.
 
گروه دانشگاه «خبرگزاری دانشجو»، شب گذشته رسانه های خبری را با عنوان «به رسمیت شناختن فرقه ضاله بهاییت در دانشگاه مازندران» منتشر کردند.
 
ماجرا از این قرار بود که دانشجویان ورودی جدید مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مازندران هنگام ثبت نام اینترنتی و اولیه، در قسمت مذهب علاوه بر شیعه و سنی، با گزینه بهائیت هم مواجه شدند و همه اینها در حالی است که طبق قانون جمهوری اسلامی، تبلیغ بهائیت به عنوان یک فرقه انحرافی جرم محسوب بوده و پیروان بهائیت اجازه تحصیل در دانشگاه را ندارند.
 
وقتی دانشگاه مازندران همه چیز را تکذیب می کند
 
البته امروز پس از رسانه ای شدن این اقدام غیرقانونی دانشگاه مازندران، دانشگاه جوابیه ای صادر کرد.
 
دانشگاه مازندران در این جوابیه اعلام کرد که این موضوع فعال بودن گزینه بهائیت در میان ادیان شیعه و سنی طبق روال دو سال گذشته دانشگاه بوده و موضوع جدیدی نیست.
 
دانشگاه با فرار به جلو و مقصر دانستن دیگران اعلام کرد: این اقدام در زمان مدیریت قبلی دانشگاه در سالهای گذشته صورت گرفته و مدیران قبلی خود، این بخش را وارد فرم کردند و اتفاق جدیدی نبوده که مورد حساسیت در این مقطع زمانی قرار گرفته است.
 
این در حالی است که چندی پیش معاون آموزشی دانشگاه با امضای بیانیه ای همراه با برخی معاونان اموزشی سراسر کشور خطاب به روحانی، خواستار حذف شعارهای انقلابی و احترام به ادیان و جوامع شد.
 
تکذیب معاون سابق آموزشی دانشگاه مازندران: آقایان تقوا را رعایت کنند
 
بلافاصله بعد از این تکذیبه عباس نژاد، معاون سابق آموزشی دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در ساری، ضمن رد این ادعا گفت: هر تغییر در این زمینه خصوصا در حوزه تحصیلات تکمیلی نیازمند مصوبه می باشد و اگر مسئولان فعلی دانشگاه دلیلی برای این ادعای خود دارند، آن را بیان کنند.
 
وی  تاکید کرد: تقصیر اشتباهات را به گردن این و آن انداختن، از لحاظ اخلاقی و شرعی صحیح نیست.
 
مدیر سابق آموزش دانشگاه مازندران: فقط یک ترم تحصیلی از نرم افزار سما استفاده کردیم
 
جعفری، مدیر سابق آموزش دانشگاه مازندران نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: این ادعا کذب محض است و این وصله ها به مجموعه مدیران انقلابی دوره قبل نمی چسبد.
 
وی ادامه داد: در زمان ما تمامی کارهای ثبت نامی به صورت دستی انجام می شد و تنها در یک دوره (دوره آخر ریاست احمدپور) ثبت نام اینترنتی با استفاده از سامانه سما انجام گرفت و آن هم مستقیما از تهران برای ما ارسال شده بود.
 
جعفری با اشاره به اخراج چندین نفر از دانشجویان بهائی در زمان مسئولیت وی و معاون آموزشی دانشگاه تصریح کرد: چطور ما می توانیم این خطای فاحش را انجام دهیم و آن را اصلاح نکنیم، اما دانشجوی بهایی را که 110 واحد درس پاس کرده بود اخراج کنیم.
 
وی تاکید کرد: این تکذیبه ها اشتباهات مسئولین فعلی را پاک نمی کند و مسئولین بهتر است نسبت به این اشباهات که امیدواریم عمدی نبوده باشد، عذخواهی کنند.

انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۴۳۹۷۶۲ 

 
93/09/24 - 11:42شماره: 13930923001403 
 
- روح منشور حقوق شهروندی را از فرمان ٨ ماده‌ای امام (ره) * گرفتیم 
 
فارس نیوز: حقوق شهروندی را که دولت یازدهم بر تدوین آن تاکید دارد، چقدر منطبق با فرمان ٨ ماده‌ای امام(ره) می‌دانید؟ 
 
آیت‌الله موسوی بجنوردی: وقتی آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و تصمیم گرفت منشور حقوق شهروندی را تدوین کند، معاون حقوقی ایشان (خانم امین‌زاده) از بنده نیز برای تدوین آن درخواست همکاری کرد. البته چند تن از حقوقدانان دیگر مثل مرحوم کاتوزیان هم شرکت داشتند. 
 
ما در ٥- ٦جلسه این متن را که بعدا آقای رئیس جمهور در تلویزیون آن را اعلام کرد، تدوین کردیم و روح آن را از فرمان ٨ ماده‌ای امام (ره) گرفتیم و این فرمان را به عنوان یک دستورالعمل، پیش روی خود قرار دادیم و قدری آن را باز کردیم. 
 
- بهاییان حقوق شهروندی ندارند 
 
فارس نیوز: البته در زمان تدوین، برخی ایرادات هم به این منشور گرفته شد. مثلا اینکه وقتی گفته می‌شود همه شهروندان حق تحصیل دارند، آیا این حق به عنوان مثال شامل حال بهائیان هم می‌شود؟ 
اینک چندین سال است که نقض حقوق بشر و عدم رعایت حقوق شهروندی بهائیان ایران و ستم های سیستماتیک و مستمر بر ایشان بر همگان آشکار شده است. علاوه بر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و سایر سازمان های حقوق بشر در جهان، هم میهنان عزیز و فرهیخته نیز روز به روز بیشتر بر این حقیقت شهادت داده و می دهند و حتی برای رفع این ستم ها دست به اقدامات شجاعانه هم می زنند. امّا جالب اینجاست که علیرغم ریاکاری ها و پنهان کاری ها و دروغ ها و انکارهای جمهوری اسلامی ایران در این خصوص، گاه بهائی ستیزان حکومتی و غیر حکومتی حواسشان پرت می شود و خود به وجود این ستم ها اعتراف می کنند و گاه حتی در اسناد حقوقی خود جمهوری اسلامی ایران نیز انعکاس می یابد. به عنوان نمونه نگاه کنید به:
 
 
یا رجوع شود به کتاب «وظیفه دشوار نظارت بر اجرای قانون اساسی»، از دکتر حسین مهرپور، نشر ثالث طهران، چاپ اوّل ١٣٨۴، صص: ٦۲۰تا ٦۲۴ و ٦٣٥ تا ٦٣٩ و ٨٦٥ و ٦١١ تا ٦١٨ و ٦۲٥ تا ٦٣۴ و ٦٠١ تا ٦٠۲.
 
از جمله حتی در بعضی ردیه های ضدّ بهائی منتشره در خود جمهوری اسلامی ایران نیز، مستقیم یا غیر مستقیم به این ستم بر بهائیان و نقض حقوق ایشان اشاره شده است. از جمله بارزترین آنها کتاب ردیّۀ «بهائیت در ایران»، تألیف سیّد سعید زاهد زاهدانی با همکاری محمّد علی سلامی، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۸۰است که بخصوص در فصل هفتم آن (صفحات: ۲۶۹- ۲۹۴) به مواردی از نقض حقوق بهائیان اشاره نموده است و مبارزه با بهائیان را بنابر توهمّات و پیشداوری های بهائی ستیزانۀ خود، صحیح و طبیعی و اجتناب ناپذیر دانسته است. خواندن این کتاب را به همۀ منصفین توصیه می نماید. از جمله در صص ۲۸۲-۲۷۶می نویسد:
 
آئین بهائی کشیش و آخوند و طبقه روحانی حرفه ای و یا مراسم و شعائر تقلیدی اضافی ندارد. (١)
 
در روزنامۀ «شرق» چنین آمده است:
 
«مخالفت با وجود قشری به نام فقها که طبق قرآن کریم در مکتب اسلام برای تفسیر متشابهات و نگهبانی از دین و در اندیشه شیعیان و هم اهل سنت در صورت تشکیل حکومت اسلامی برای مدیریت جامعه در نظر گرفته شده است در اندیشه‌های باب و بعدتر حسینعلی نوری به حدی است که وجود چنین قشری در آیین بهاییت ممنوع اعلام می‌شود.» (۲)